Добро дошли на наш блог

Добро дошли на наш блог
На правом сте месту!

Verba volant scripta manent

Речи лете, написано остаје.

abskolanis блог су покренули (Април 2007.) и уређују ученици некада Административно-биротехничке школе у Нишу сада већ ПРАВНО-ПОСЛОВНЕ ШКОЛЕ НИШ. ЗИДНЕ НОВИНЕ наше школе - на интернету! Овде ћете наћи све доступне информације о ПРАВНО-ПОСЛОВНОЈ ШКОЛИ НИШ о ученицима и њиховим активностима. Циљ нам је да што свеобухватније представимо живот и рад у нашој (и вашој) школи а све због садашњих, бивших и највише будућих ученика. Надамо се да смо развој интернет технологије дочекали спремни и да ћете имати све информације које вам могу бити занимљиве или од користи ...

Happy New School Year!

Happy New School Year!
Свуд' пођи ал' кући дођи! ........ Следе чланци - New Posts тј.нове поруке са разним садржајима и линковима до сродних садржаја или детаљнијих објашњења, слика, или других сајтова... Верујемо да ћете се увек враћати на наше странице!

Напомена: потражите линк - Старији постови и видите све!

Напомена: потражите линк - Старији  постови и видите све!
Ако Вам се учини да превише времена треба да се учита страница УВЕРАВАМО Вас да је то само због обиља материјала а не због грешке, сматрали смо да је боље да овако поставимо ствари да би одмах имали јасну слику о садржају блога него да нешто не видите! Ваше стрпљење ће бити награђено занимљивим садржајем.

Добро дошли у Правно-пословну школу Ниш. Овде сте добродошли!

Добро дошли у Правно-пословну школу Ниш. Овде сте  добродошли!
Драго нам је да се опет видимо!

четвртак, 26. октобар 2017.

Практична настава

Неустрашиви техничари ЗОПа:
Погледајте фотографије са практичне наставе и видећете да је веома важно да поред тога што се ми озбиљно спремамо за позив ватрогасца кроз теорију и праксу, да умемо да развијамо колективни дух и знамо да уживамо у томе!

или овде:https://www.facebook.com/pg/ppskolanis/photos/?tab=album&album_id=1682413528487184

Предавање и пано ученика II 6 (разредни старешина - Микић Весна); Тема: Ватрогасна возила; Професори Вуковић Селена, Анђелковић Никола; Показна вежба бацање - полагање ватрогасних црева уз помоћ ученика IV 6; Ученици који су радили пано су: Ицић Анђела, Мирковић Никола, Николић Немања, Максимовић Стеван, Живковић Мила; Матуранти који су показали правилно полагање и мотање црева су Златков Душан и Зафировић Предраг; посета добровољном ватрогасном друштву и остало..

ВАТРОГАСЦИ се обучавају:

1. да спрече избијање пожара (ПРЕВЕНТИВА)
проучавањем хемијских и физичких особина горивих материја,
проучавањем пожарне оптерећености објеката,
изучавањем и инсистирањем на поштовању прописа и закона о заштити од пожара и

2. да угасе настали пожар и спрече ширење (РЕПРЕСИВА)
проучавањем теорије горења,
проучавањем особина грађевинских материјала,
упознавањем са справама и опремом за гашење пожара,
увежбавањем тактике гашења пожара и

и ПРОВЕРАВАЈУ У ПРАКСИ НАУЧЕНО
учешћем на такмичењима ватрогасних екипа  (ПРВИ У СРБИЈИ  2008. https://www.youtube.com/watch?v=VAg2GPgsO9c&feature=youtu.be&list=PL8842E056A92E4032   ДРУГИ у ЕВРОПИ наредне године)
Ватрогасна такмичења кроз припреме и одржавање представљају најадекватнији начин увежбавања и стручног усавршавања припадника свих ватрогасних јединица.
Мотивисани спортским и такмичарским духом ватрогасци се увежбавају и припремају за постизање што бољих такмичарских резултата и
пласман на виши ниво такмичења чиме подижу морал и опште психофизичко стање неопходно за извршавање свакодневних задатака.

Дисциплине у којима се такмиче ватрогасци веома су сложене и захтевају дисциплиновано и пожртвовано учешће сваког члана екипе подједнако,
и уједно показују стручност и увежбаност у руковању ватрогасном опремом, што представља основни предуслов за сваку интервенцију.
Велику улогу у ватрогасним такмичењима игра и развијање међусобног уважавања и поштовања како међу члановима једне екипе, тако и међу свим осталим
такмичарима.

У стварању једне успешне такмичарске екипе не учествују само извођачи вежби, већ и комплетан састав једног добровољног ватрогасног друштва или ватрогасно-спасилачке јединице, тако да слободно можемо рећи да организација и спровођење ватрогасних такмичења подједнако мотивише и
такмичаре и спремиштаре и администрацију.

Једина смо школа која школује техничаре заштите од пожара у Србији, (момци и девојке)
у сарадњи са Ватрогасним Савезом и Ватрогасном бригадом супа Ниш, организује се пракса и припремају се такмичарске екипе...

Наши ученици код Начелника Нишавског округа





https://www.youtube.com/watch?v=HzdAj_wc65M&feature=youtu.be

5. октобра у Нишавском округу, поводом Дечије недеље, одржан је састанак парламентараца средњих школа са начелником Нишавског округа http://nis.okrug.gov.rs/, начелником Школске управе http://nis.okrug.gov.rs/skolska-uprava/ и представницима удружења Пријатељи деце града Ниша.Тема састанка била је "Међугенерацијска солидарност и сарадња". На овом састанку биле су ученице IV 1 Правно - пословне школе Ниш: Теодора Терзић и Милица Илић и Милица. Ученице је водила професорка економске групе предмета Јелена Јовановић





Сајам професионалне оријентације у Официрском дому 2017.

На Форуму напредних технологија http://www.forumnt.rs/ у Официрском дому одржан је сајам професионалне оријентације  https://www.facebook.com/ForumNaprednihTehnologija. На сајму су се представила предузећа и средње школе које се баве савременим технологијама, Национална служба за запошљавање http://www.nsz.gov.rs/live/trazite-posao/svi-poslovi и Канцеларија за младе https://www.facebook.com/kzm.nis/. Овај сајам су 18. октобра посетили ученици IV1 са проф. економске групе предмета Јеленом Јовановић и Марином Васић.
"Ово је јединствена прилика за све који траже послове у овим областима да се представе послодавцима, распитају о условима запошљавања и перспективама за рад, предају своје пријаве и радне биографије. На сајму су око 30 фирми које нуде око 150 радних места”, саопштавају из Националне службе за запошљавање. 


Знамо да знате, али није лоше да увек имате на уму: Сајам запошљавања је идеална прилика за компаније да пронађу прави кадар, као и да се представе у најбољем светлу, да истакну квалитете које вреднују, ојачају свој бренд, нађу се у престижном друштву, али и да сазнају нешто више о себи, кроз интересовања и питања посетилаца. Посетиоци са друге стране имају прилику да успоставе праве контакте и представе се компанијама до којих не би могли доћи на други начин. Међутим сајам свим посетиоцима пружа и низ других могућности. Сајмови запошљавања су догађаји који су замишљени тако да повезују велики број послодаваца са великим бројем студената, радника и кандидата. Представници послодаваца учествују на оваквим догађајима да би се упознали и поразговарали са заинтересованима за посао и праксу, прикупили биографије и промовисали њихову компанију. За кандидате сајмови су идеална прилика за упознавање више послодаваца на једном месту, разговор са представницима компанија уместо слања биографије и конкурсне документације имејлом, умрежавање и стварање контаката. http://www.forumnt.rs/page/ucesnici  Велика разлика између сајмова запошљавања и других сајмова је у томе што се на њима не представљају само излагачи већ и посетиоци. На сајму запошљавања лако се може претворити разгледање у разговор за посао. Најуспешнији кандидати на сајмовима су они који се добро припреме.
Пре сајма радник припрема своју биографију и онда се одштампа у више примерака. Прочита се водич за сајам, установи која компанија наступа и направи се избор оних који жели радник да посети на њиховом штанду. На сајму се кандидат облачи прикладно, и не носи се храна и пиће у руци, одећом и ставом радник оставља одређени утисак о себи, и зато се мора обући на начин какав утисак жели да остави на друге. Искључује се телефон када се прилази неком излагачу. Припрема се оловка и свеска да би се записале важне информације. 
После сајма се прегледају белешке које је радник направио о компанијама и људима са којима је разговор протекао. Пошаље се захвалница онима за које је кандидат заинтересован и са којима жели да остане у контакту. Сајам запошљавања је сајам или изложба за послодавце, регрутере и универзитете, приређена ради проналажења перспективних запослених приправника или студената. Сајмови овог типа обично имају штандове на којима је могуће оставити биографије и разменити посетнице. На универзитетском нивоу сајмови послова су обично ту да помогну дипломцима да пронађу свој први посао. Ове догађаје често спонзоришу центри за развој каријера, зато што представљају идеално окружење за упознавање и први контакт студената и њихових будућих послодаваца. 

Тражиоци запослења треба да уз пријаву за учешће на сајму запошљавања са собом понесу и неколико примерака радне биографије. Сајам послова је одлична прилика да послодавац  упозна вас и ваше могућности а такође се послодавцу пружа шанса да вам у директном обраћању током интервјуа предочи све детаље и захтеве понуђеног посла. Сајам запошљавања омогућава људима да се повежу са својим будућим послодавцима и нуде ефикасан начин да се повећа могућност развоја каријере у одређеној области. 
Поред тога нуди и друге једнако важне могућности као што су
 учествовања на различитим радионицама,
 предавањима и презентацијама током дана сајма запошљавања.

субота, 14. октобар 2017.

Дешава се ових дана

Живи локално мисли глобално http://wwvrsac.rs/
Инвеститори, људски ресурси - Град Ниш http://www.forumnt.rs/

Успешан посао итекако може настати из Србије, ако се поставите како треба

1) Стално учите! Не престајте да се образујете и информишете.
Све што треба да знате о бизнису 
да бисте водили стартап су здраворазумне ствари које су људи знали пре пословних школа, или чак универзитета уопште.
2) Тим на првом месту! Гледајте да га покренете са добрим људима, да направите нешто што муштерије заправо желе, и да трошите што мање новца. Највећи број стартапа који доживљавају неуспех пропадају зато што не успевају у једној од ових ствари.
 Стартап који успе са све три ће вероватно и сам бити успешан.
 Нису битне идеје, већ људи који их имају. Добри људи могу поправити лоше идеје, али добре идеје не могу спасити лоше људе.
3) Успех не долази преко ноћи!
Мањи покушаји су служили као одличан полигон за изградњу самопоуздања и превазилажење страха. Страх је нормалан и сви га имамо. Сваки следећи покушај био је мало амбициознији и мало храбрији...
4) Изазови као прилике!
5) Све је ствар става!
6) Ударајте док је гвожђе вруће! 
Не плашите се да ризикујете због тога што не ризикујете ништа - ако сте млади и разумни и знате доста, увек ће постојати посао за вас у будућности.

Предузетништво и технологија

Да се подсетимо...
Non scholae, sed vitae discimus
Nicht für die Schule, sondern fürs Leben lernen wir 
We do not learn for school, but for life
Не учимо за школу, већ за живот
   
„Савремена школа мора да прати потребе привреде и друштвеног живота у региону, зато наша школа прилагођава образовне профиле локалним и регионалним потребама.
Ученици добијају образовање које ће им омогућити атрактиван професионални развој квалификација потребних регионалном тржишту рада.
Регионална привреда ће добити стручне кадрове који ће професионално обављати стручне и практичне послове.
Свесни смо да стручна школа мора да буде отворена, динамична, флексибилна, да учи и развија се како би одговорила изазовима будућности.
Наша школа је међу првима у земљи приступила реформи и постигла резултате који показују да смо на правом путу.“
Задатак наставника је … да својим компетенцијама осигура постизање циљева образовања и васпитања и стандарда постигнућа, уважавајући принципе образовања, предзнања, потребе, интересовања и посебне могућности ученика.
Уместо да само памти и понавља оно што наставник предаје, ученик се кроз процес учења
подстиче да преводи знања и информације на свој речник; да повезује оно што сазнаје у школи са оним што види и доживљава у животу;
да вреднује, класификује и систематизује знања и информације; да реструктуира и комбинује знања;
да дизајнира, смишља и производи знања.
Уместо да све учи и сазнаје сам, и за себе, ученик има бројне прилике да своја знања продискутује и да их усаглашава са знањима наставника и других ученика у одељењу.
Учење се, исто тако, одвија у различитим амбијентима и у контакту са различитим изворима знања.
Уместо да све сазнаје посредно (преко наставника, и /или из уџбеника) и искључиво у школској учионици, учење се одвија и на лицу места, и у контакту са примарним изворима знања.
Наставник пружа информације, али и
упућује ученика да трага за другим изворима знања; наводи га да посматра или да тражи погодније начине прикупљања информација…
Методе учења – наставе у школи
Настављајући започету реформу и ослушкујући потребе привреде у региону,
РАЗВОЈНИ ПЛАН ШКОЛЕ 2015 – 2018. има за циљ да, применом најсавременијих метода у настави, уз критичку употребу ИКТ, ученицима Правно-пословне школе Ниш
обезбеди што бољу припрему за даље школовање и квалификације конкурентне у свету рада.


„Великом броју људи, без обзира где живе, отварају се невероватне могућности да постану део глобалне економије.
Ускоро ће високо образоване младе особе у Кини, Индији или било којој другој земљи у развоју имати боље изгледе за будућност него необразоване младе особе у Европи или Сједињеним Америчким Државама.
Већа конкурентност се постиже улагањем у образовање и усавршавање вештина запослених.“
Бил Гејтс, Берлин 2008. Европски форум лидера влада



ВИРТУАЛНА ТУРА  "Форум напредних технологија  2017"(послао Дејан Радојевић 360)  https://viar.live/embed/tour/ty586w/s/shfrcw?v=55.81,21.94,88.04



Мисли глобално, живи локално!
 
Join me on Facebook Follow me on  YouTube