Странице

Јуниорски првак Србије!

Душанка Тодоровић, III5, постала је јуниорски првак Србије у гоу за узраст 16-20 година!

На турниру одржаном овог викенда у Нишу Душанка је направила мали подвиг, пошто је у одлучујућој партији победила 3 категорије јачег ривала.

Овим резултатом Душанка је изборила одлазак на јуниорско првенство Европе у гоу, марта 2020. у Хрватској, о трошку го савеза Србије...
Младен Лилић, професор економске групе предмета,
ГО секција

Занимљивости:


Дебата на Правном факултету



У оквиру Дана отворених врата Правног факултета Универзитета у Нишу 21. 12. 2019. године, одржана је дебата на тему Обавезна вакцинација - Само вакцинисана деца могу да иду на школску екскурзију.

Чланови афирмативног  тима биле су студенткиње III године Правног факултета, а Јована Јовановић IV 4, Ксенија Димитријевић IV 3 и Никола Манојловић IV 4 представљали су негативан тим, тим ППШН, као и ментор Слободанка Стаменковић, професор правне групе предмета.
На задовољство и понос дела публике који су чинили наши садашњи и бивши ученици и поједини професори победио је убедљивом аргументацијом тим ППШН. Честитамоооооо!!!







Предузетништво и емоционална интелигенција

"Добар предузетник није само онај ко има капитал и добру идеју већ и да зна да искористи прави тренутак за неку акцију!"
Ученици Правно - пословне школе Ниш у Монпељеу у сусрету са вршњацима из Шпаније, Италије, Румуније и Пољске,   одлично се сналазили у непознатим ситуацијама,  и потврдили својим професоркама Жаклини Миливојевић Вуковић и Милици Младеновић да могу да одговоре изазовима које носи бављење предузетништвом, које захтева одлично познавање материје али и спремност да се покаже како се воли своја школа, град, земља и при том стекну симпатије конкуренције.
ИЗВОР:

Zaigrali Nišku Banju usred Francuske

Корупцијо, НЕ!

Реци Не корупцији - Више од 200 ученика завршних разреда и њихових професора из средњих школа са подручја Школске управе града Ниша присуствовало је Анти-корупцијском часу који је одржан 11. децембра 2019. у Економској школи у Нишу.

Циљ ове кампање је да се побољша разумевање јавности о теми корупције као и разумевање система и механизама за борбу и превенцију корупције, а посебан значај дат је едукацији и информисању младих људи.

http://europa.rs/antikorupcijski-cas-u-nisu-reci-ne-korupciji-prekini-lanac/?fbclid=IwAR2qfiQHBHcG_K6vpHqEZwtHUO_Ly0IUUxujHXQfqsU1YyQbhN74dbDcjfE

уторак, 3. децембар 2019.

Медијске манипулације

http://euinfo.rs/eu-info-kutak-nis/
Сврха образовања је да оснажимо ученика да постане
самосталан у јавном  животу, да постане члан заједнице који ће имати личну корист али и да заједница има користи од њега.

Савремени човек све више упознаје живот "из друге руке", посредством медија, а не из свог непосредног искуства.
Масовни медији постају најјаче средство утицаја и социјализације.

Стога морамо бити свесни опасности које произилазе из могуће манипулативне улоге медија и да на то увек подсећамо.  

НАУМ ЧОМСКИ
Елементи стратегије медијске манипулације су:
Кључни елемент контроле друштва је
скретање јавне пажње са проблема и важних промена о којима одлучују политичке и економске елите. Ум се преплављује бујицом небитних информација, те постаје миран и мање критичан.
Апелуј на емоције, а не на разум
Употреба емотивних реакција класична је техника која изазива кратки спој критичке свести појединца. Изазивање емоција отвара врата подсвесног и олакшава сађење идеја, жеља, страхова…
Држи јавност у незнању
Чини се све да јавност не буде способна да схвати технологије и методе које се користе за контролу и поробљавање. „Квалитет образовања које се даје нижим класама треба да буде тако јадан да понор незнања између нижих и виших класа не може да се премости”.
Служи се дечјим језиком
Када се одраслима обраћа као кад се говори деци, јавност потискује своју критичку свест и порука има снажније дејство на људе. Тај сугестивни механизам у великој мери се користи и приликом рекламирања.
Величај осредњост
Јавност се уверава да су глупост, вулгарност и необразовање „у тренду”, а са друге стране се гуше култура, наука и уметност које не желе да се потчине нормама.
Створи осећање кривице
Појединац се убеђује да је једини скривио своју несрећу, будући да му недостаје интелигенције, способности или труда. Уместо да се побуни против економског система, појединац ће кривити и понижавати себе.
http://www.medijskapismenost.net/

"Човек, који хоће савесно да утичена развитак другог човека,
може да поступа само на један начин:
да развија његову снагу мишљења, да га научи да
проматра чињенице сам својим умом и да сам уме
правити логичне закључке.

Сваки онај који тако не ради, већ који човека хоће да кљука својим плановима и саветима,
као умешеним колачима - тај
може имати сваке друге намере, само не да помогне
развићу онога на кога утиче."

Светозар Марковић

ЕУ Инфо кутак:
Зашто је важно  анализирати медије и критички сагледавати вести

Резултати теста PISA2018

Задатке из читалачке, математичке, научне и финансијске писмености решавало је прошле године око 8.000 петнаестогодишњака из 222 школе широм Србије.
ПИСА (Programme for International Student Assessment) тестирање спроводи се у целом свету на сваке три године, а Србија учествује од 2001.
На тесту 2012. године српски ђаци су заузели 43. место у конкуренцији 65 земаља, а 2015. године, због недостатка финансијских средстава, Србија није ни учествовала у истраживању.
Прошле године 79 држава или економија је учествовало у тестирању (Хонгконг, Макао, Кинески Тајпеј и Косово су посебно рангирани).
ПИСА тестирање је, иначе, програм Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).
Insights and Interpretations

 ТЕСТ на енглеском језику види овде:
PISA 2018 Released Field Trial and Main Survey New Reading

Тестирање у Правно - пословној школи Ниш обављено је 10. 05. 2018.
ПИСА 2018 у Правно-пословној школи Ниш

Бакина кухиња

У оквиру Еразмус плус програма „Бакина кухиња“, ученици Правно-пословне школе у Нишу су у Турској освојили друго место, а вршњаке из пет земаља и жири оставили су без даха својим пасуљем на тавче. У екипи Правно пословне школе налазили су се ученици трећег разреда Андреј Перовић, Иван Димитријевић, Вера Миленковић, Анђела Валић, Јован Нешић и Иван Лилић. Координатори пројекта су професорка енглеског језика Милица Младеновић и професорка групе економских предмета Жаклина Миливојевић Вуковић. Кухињу су са њима делили њихови вршњаци из Белгије, Турске, Литваније, Хрватске и Италије...
ИЗВОР

недеља, 10. новембар 2019.

Дан заштите од пожара 7. новембар

Дан заштите од пожара 07. 11. 2019. године наставници и ученици Правно-пословне школе Ниш из Ниша образовног профила техничар заштите од пожара обележили су посетама Ватрогасно-спасилачкој јединици Ниш Сектора за ванредне ситуације (види) и Факултету заштите на раду у Нишу Универзитета у Нишу.https://www.znrfak.ni.ac.rs/
Ученици одељења I6 и II6 обишли су Ватрогасно-спасилачку јединицу Ниш Сектора за ванредне ситуације у пратњи својих одељењских старешина Драганом Петровић и Милошем Петровићем и својих предметних наставника Селеном Вуковић и Гораном Јоксимовићем као и ватрогасаца-спасилаца.
Приликом посете ученици су могли да виде и пробају изложена возила, опрему и алат који се користе у раду професионалне ватрогасне јединице


Ученици одељења III6 у пратњи предметног наставника Николе Анђелковића посетили су Факултет заштите на раду у Нишу Универзитета у Нишу. Присуствовали су предавањима „Организација, искуства и правци унапређења одговора на хемијске удесе у ХИП-Петрохемија а.д. Панчево“ предавач Драган Завишић дипл.инж.зоп., извршни директор функције корпоративних и правних питања, ХИП-Петрохемија а.д. Панчево и „Организација и начин рада професионалних ватрогасних јединица у НИС а.д.“, предавач Слободан Игњатовић, дипл.инж.маш., директор департмана за управљање ванредним ситуацијама, НИС а.д Нови Сад.



Сектор за ванредне ситуације-МУП Србије

Дан Заштите од пожара установљен је 7. новембра 1834. године када је министар унутрашњих послова Ђорђе Протић, испуњавајући налог кнеза Милоша Обреновића, сачинио и потписао "Уредбу о гашењу пожара", која представља основу за развој правне регулативе у области заштите од пожара и формирања ватрогасно-спасилачких јединица.

Припадници ватрогасно-спасилачких јединица Сектора за ванредне ситуације обележавају Дан заштите од пожара, 7. новембар, низом активности, кроз едукативне скупове и показне вежбе широм Републике Србије како би упознали децу и одрасле са начином поступања у случају опасности.

Тај дан се у Србији обележава  како би јавност била информисана о важности професионалне службе заштите од пожара и Ватрогасно-спасилачке јединице која као основни заједнички циљ има заштиту живота људи и имовине у Србији.

Каже се да "ватрогасци спасиоци иду тамо одакле сви беже", што се небројено пута показало у пракси и на тај начин припадници Ватрогасно-спасилачких јединица показују несебичност, пожртвованост и солидарност и најбољи су пример за поштовање људских права, будући да на сваки позив одговарају у најкраћем могућем року.

http://prezentacije.mup.gov.rs/svs/

понедељак, 21. октобар 2019.

15 година рада Ученичког парламента школе

15 година рада Ученичког парламента обележено радно и свечано.
10. октобар 2019. Учитељски дом у Нишу - Акција ХУМАНОСТ НА ДЕЛУ

Ученици Правно-пословне школе Ниш припремили пригодан програм у оквиру обележавања Дечије недеље, под називом ХУМАНОСТ НА ДЕЛУ.
Специјални гост била је мала Нађа (са баком) којој су уручени поклони које су прибавили активисти Ученичког парламента.

Мало изненађење за директора и све присутне је било додељивање
Захвалница за допринос у раду Ученичког парламента које су додељене многим сарадницима школе, ученицима,  али и свим председницима Ученичког парламента од оснивања до данас.
Било је лепо видети све њих заједно, подсетити се заједничких акција и дружења.
То су данас остварени, успешни млади људи којима је како сви кажу 
"волонтерски рад у Ученичком парламенту донео доста искуства и самопоуздања" 
што је на неки начин помогло њиховој каријери и личном сазревању.
Види фотографије овде: 
10 и 11. октобра организован је Хуманитарни турнир у фудбалу за помоћ НУРДОРУ

субота, 12. октобар 2019.

Хуманитарни турнир у фудбалу - акција Ученичког парламента

https://youtu.be/MV9CIwHFQsQ

Никола Манојловић,(1:46) водитељ, ученик Правно-пословне школе Ниш https://www.facebook.com/nikola.manojlovic.96
Милорад Гавриловић (2:46 директор Правно-пословне школе Ниш https://abskolanis.blogspot.com/p/blog-page.html
Божидар Стошић (4:38) директор ОШ Душан Радовић http://dusanradovic.edu.rs/
Срђан Јовковић (6:43) већник ГО Медијана http://medijana.rs/pocetna
Дарко Булатовић (7:36) градоначелник Града Ниша http://www.ni.rs/
Акцији ученичког парламента Правно - пословне школе Ниш  Хуманитарни турнир у фудбалу се одазвале све средње школе у Нишу, пријављено стотинак екипа, више од 550 играча! Котизација за сваког члана екипе је била 250 динара а приход је уплаћен на рачун НУРДОРА. Добровољни прилог су уплаћивали и ученици у школама, а и  гледаоци на самом такмичењу. 

 
Никола Живановић и Немања Вулић, ученици Правно - пословне школе Ниш, представници Ученичког парламента, су замолили  Дарка Булатовића, градоначелника Ниш,а да подели медаље најбољима 

 Божидар Стошић, директор основне школе Душан Радовић, где се одржао овај турнир  10 и 11. октобра 2019. је истакао да је све протекло у најбољем реду  и позвао и друге да организују сличне манифестације на овим теренима како би што више људи користило ове садржаје јер се "они налазе  у школском дворишту али припадају свим грађанима Ниша." 

Пехаре и медаље за најбоље три екипе је поделио градоначелник Дарко Булатовић https://www.ni.rs/2019/10/11/humanitarni-turnir-u-malom-fudbalu-za-pomoc-nurdoru/, а Милорад Гавриловић, директор Правно - пословне школе Ниш је најавио да ће се акције Ученичког паламента наставити.
Ученички парламент је поделио захвалнице за учешће на Хуманитарном турниру у фудбалу.