Странице

четвртак, 31. децембар 2020.

СРЕЋНА НОВА ГОДИНА!

 

Наши утисци са изложбе припремљене поводом ЈУБИЛЕЈА
Отворите ПОКЛОН:
Видео плеј листа  (18 снимака):
 АКАДЕМИЈА у Светосавском дому поводом 25. Дана школе

Пратите  рад нашег УЧЕНИЧКОГ ПАРЛАМЕНТА:


понедељак, 14. децембар 2020.

Сектор за ванредне ситуације

САРАДЊА СА СОЦИЈАЛНИМ ПАРТНЕРИМА

http://prezentacije.mup.gov.rs/svs/saveti.html

До почетка деведесетих година ученици основних и средњих школа у Србији учили су основна правила за поступање у случају природних и других несрећа а данас је непостојање систематског образовања у овој области је један од највећих изазова са којима се сусреће Сектор за ванредне ситуације. 
Претња од пожара је
 један од доминантних видова стално присутне опасности 
у урбаним срединама.
Правно - пословна школа Ниш има и образовни профил
ТЕХНИЧАР ЗАШТИТЕ ОД ПОЖАРА*
 у четвртом степену.
Ватрогасна вежба:


Поделите са нама своја искуства на групи:

Департман за психологију


Филозофски факултет у Нишу Департман за психологију
САРАДЊА СА СОЦИЈАЛНИМ ПАРТНЕРИМА
Филозофски факултет у Нишу
Департман за психологију
  
Професионална оријентација
Куда после средње школе? 

Будућност наша зависи од нас

 САРАДЊА СА СОЦИЈАЛНИМ ПАРТНЕРИМА - Искористите школски распуст!

Информација ученицима треће и четврте године  у вези са бесплатним курсевима које одржава Универзитет Сингидунум. 

Радионице се одржавају онлајн тако да могу лакше да их испрате ученици а по њиховом завршетку добијају се сертификати. 

Детаљније информације о курсевима су доступне на следећом линковима:

ЗИМСКА ШКОЛА СПОРТА - понедељак 21. децембар 2020.

http://ffkms.singidunum.ac.rs/.../online-zimska-skola...

ЗИМСКА ШКОЛА ТУРИЗМА - од 21. до 23. децембра 2020.

http://fthm.singidunum.ac.rs/.../online-zimska-skola...

МИНИ БИЗНИС АКАДЕМИЈА - од 11. до 13. јануара 2021.

http://pfb.singidunum.ac.rs/.../online-mini-biznis...

ЗИМСКА ШКОЛА СТРАНИХ ЈЕЗИКА - од 15. до 19. фебруара 2021.

http://ang.singidunum.ac.rs/.../zimska-skola-stranih... 

Накнадно ће бити достављене информације везане за планиране курсеве из области Информатике и SII који су такође у припреми, као и за такмичења из различитих области која ће уследити почетком другог полугодишта. 

Обавештење нам је послао:

Владимир Митић

Сарадник у настави

Универзитет Сингидунум, Ниш

vmitic@singidunum.ac.rs

http://nis.singidunum.ac.rs

недеља, 6. децембар 2020.

Блок настава - пракса

И у условима пандемије
  захваљујући социјалном партнеру
настава се одвија по плану и програму
 коришћењем апликације за веб конференције.
Пракса на Економском факултетуПЕФ (Платформа Zoom
30. новембар - 4. децембар 
Први дан НАБАВКА И ПРОДАЈА Трајање: 180 минута од 12 до 15 часова 
Други дан БИЗНИС ПЛАН Трајање: 180 минута од 15 до 18 часова
Трећи дан ДИГИТАЛНИ МАРКЕТИНГ Трајање: 180 минута од 12 до 15 часова
Четврти дан ЛИДЕРСТВО Трајање: 180 минута од 12 до 15 часова 
Пети дан КЊИГОВОДСТВЕНА ДОКУМЕНТАЦИЈА Трајање: 180 минута од 12 до 15 часова
Рачуноводство
Доцент др Милица Ђорђевић
 Економски факултет Ниш
04. 12. 2020.
видео доступан по позиву
Материјал са ЗООМ конференције употребљен је за креирање
 видео клипа
 који се може користити у настави 
а  доступан је  само са линком - по позиву.


Управљачко рачуноводство и рачуноводство трошкова
Доцент др Бојана Новићевић Чечевић
 Економски факултет Ниш
04. 12. 2020.
Материјал са ЗООМ конференције употребљен је за креирање
 видео клипа
 који се може користити у настави 
а  доступан је  само са линком - по позиву.

недеља, 29. новембар 2020.

Упутство 27. 11. 2020.

 Упутство за организацију рада средњих школа до краја првог полугодишта школске 2020/ 2021.

Министарство просвете, науке и технолошког развоја проследило је посредством школских управа свим школама у Србији додатна детаљна упутства за организацију рада основних и средњих школа до краја првог полугодишта.

Према наведеној Уредби у периоду од 30. новембра до 18. децембра 2020. године, само ће ученици првог циклуса основне школе похађати наставу у школама, док ће остали наставу похађати на даљину.

Према измењеном календару образовно-васпитног рада зимски распуст траје од 21. децембра 2020. године до 15. јануара 2021. године, а први дан другог полугодишта је 18. јануар 2021. године.

четвртак, 19. новембар 2020.

Да се боље разумемо

 

У учионици свакодневно видите спектар понашања адолесцената (*)  (**), али вам није лако да препознате да се иза одређеног понашања у учионици крију осећања која узнемирују адолесцента и с којима он не може да изађе на крај.
Неке емоције су за адолесцента прихватљиве (бес, пркос), а неке нису (страх, туга). 

Емоције које сматра неприхватљивим адолесцент прикрива и маскира другим емоцијама и понашењем јер се плаши да покаже слабост (мушкарци се не плаше, мушкарци не плачу, треба бити кул). 

Видљиво понашање које прикрива праве емоције носи различит степен ризика. У учионици се најчешће манифестује као вербално супротстављање, дрско понашање, а изван ње у виду улажења у физичке обрачуне, вожње у пијаном стању и томе слично. 

Док је некада адолесцент пред вама, еуфоричан, неконтролисано се смеје и изгледа вам неприродно весело, постоји вероватноћа да се иза тога сакрива туга. 

 Када је незаинтересован за ваш предмет или школу уз образложење да је то смор, адолесцент често прикрива анксиозност због сумње да неће постићи успех. 

Лакше нам је  када имамо некога коме можемо да кажемо како се осећамо.
 И то нам је често сасвим довољно. 

Осећања су важна, добро је да  разговарамо  о својим осећањима јер нам то помаже да се боље разумемо, да помогнемо једни другима, а у школи  можемо и да спречимо конфликт. 
Препознајте емоције адолесцената 
да бисте разумели њихово понашање!

Туга је осећање које се јавља када особа изгуби некога или нешто што јој је важно и за шта је емоционално везана.
Сврха туговања јесте у томе да се особа емоционално развеже од изгубљеног објекта, односе или особе и да се адаптира на нове животне околности.

Понекад адолесцент жели да буде јак и потискује тугу, чиме блокира процес емоционалног развезивања. Тугу маскира претераним уношењем хране, опијањем, сексом, проводом, седативима, затрпавањем обавезама.

Еуфорија је осећање претеране и необјашњиве веселости и среће која нема основу у реалним животним догађајима. Адолесцент се еуфоријом брани од депресивног осећања.

Анксиозност је врста стрепње кују адолесцент доживљава када процењује да није у стању да изађе на крај с неком тешкоћом, да донесе важну одлуку у неком ширем животном контексту (нпр. доношење одлуке о напуштању родитељског дома, завршетку школе или студија). Анксиозност је непријатно осећање које преплављује особу зато што се не може конкретизовати и везати за одређену ситуацију.

Трема је осећање стрепње које се јавља у сусрету с будућом важном ситуацијом (испит, тест, такмичење). Најчешће престаје када се та особа нађе у тој ситуацији. трема може бити стимулативна и тада она покреће снаге и способности особе за предстојећу ситуацију. Инхибиторна трема спречава особу да уђе у важну ситуацију. Јавља се код адолесцената који имају сувише велике захтеве и теже савршенству.

Страх је осећање које се јавља у ситуацији када особи може бити угрожен живот, здравље, безбедност или нека друга вредност. То је осећање које има заштитну улогу тако што омогућава особи да изврши брзу процену и припреми се за адекватно реаговање.

Љутњу осећамо када неко према нама поступа неправедно и када угрожава неку нашу вредност. Сврха љутње је да друга особа промени понашање. Особа ефикасно изражава љутњу када јасно каже да је љути одређено понашање и кад благовремено упути јасан и разумљив захтев за промену понашања, а при томе не напада другу особу.

Бес је емоција која предстаља ескалацију љутње. Када информације упућене другој особи не доведу до промене у понашању или ако љута особа у дужем временском периоду пригушује љутњу и не даје информације другој особи о понашању које је љути, долази до појачања љутње и ескалације у виду беса. Бес код адолесцената може имати деструктивне последице и довести до насиља.

Мржња - Треба направити разлику између љутње с једне стране и мржње с друге стране. Љутња је израз односа према понашању, а мржња израз односа према бићу. Адолесценти често у конфликтима са одраслима не праве разлике између љуте и мржње јер не разликују противника од непријатеља. Зато захтеве одраслих за променом понашања не доживљавају као израз љутње већ мржње.

Пркос је емоција која представља израз односа адолесцента према особи, најчешће родитељу или родитељској фигури која је ауторитет.

Сврха супротстављању ауторитету јесте да адолесцент потврди сопствену вредност и позицију (у коју није сигуран) тако што ће навести другу особу да одустане од захтева.

Досада је врста фрустрације коју адолесцент доживљава у ситуацијама за коју процењује да му не пружају могућност задовољавања било које жеље у ситуацијама када је особи досадно а не може да оде она пробегава неким несврсисходним радњама чији је циљ да потроше емоционалну енергију, као што су грицкање ноктију, лупкање оловком, типкање телефона, пушење. Други облик понашања у овим ситуацијама јесте повлачење у сањарење и маштање.

Осећање стида је врста страха од тога да ће особа својим по нашањем допринети да нека значајна особа о њој мисли негативно. У основи стида је страх од одбацивања због веровања о сопственој неадекватности. Код адолесцената се често јавља и дисморфобија, односно преокупираност сопственим изгледом и уверење да нешто с телесним изгледом није у реду.

Заљубљеност је у адолесценцији пројектовање идеализоване представе о партнеру на другу особу, углавном на основу неке физичке особине. На основу телесних симптома адолесцент схвата да је заљубљен. Заљубљеност траје онолико дуго колико пројекција може да траје. Заљубљивање и одљубљивање су нормални развојни путеви на путу ка зрелости.

Звучи познато зар не?
Извор:
(књигу  потражите у школској библиотеци)
Како млади да сачувају ментално здравље у доба короне

Како остати нормалан (у доба короне)
школски блог среда, 29. април 2020.

петак, 13. новембар 2020.

2020 - 2021. Прво тромесечје

субота, 31. октобар 2020.

Инфраструктура

 или, одговарајући простор и опрема...

јесу 
НЕОПХОДАН али
 НЕ и ДОВОЉАН услов 
за постизање 
УСПЕХА!

Поред квалитетних услова за рад и несумњиво квалитетних ученика 
(јер то говори праг уписа)
за постигнуте успехе највише су заслужни наставници!


Адолесценти су у најбурнијем периоду живота и суочени су с бројним задацима који су пред њима. Они  с  тим задацима некад излазе на крај, некада беже од њих или се осећају заглављено, а наставници у  школи виде израз њихове немоћи.
С друге стране, као наставник сте притиснути и захтевима професије и потребама и изазовима адолесценције у учионици и с мање или више успеха излазите на крај са свим тим.
Често је тешко препознати шта се крије иза понашања адолесцената, 
па сте некад љути на њих, некад се осећате беспомоћно или, изазвани њиховим понашањем покушавате да некако добијете битку.   
Неки наставници адолесценте једноставно не разумеју јер нису имали прилике да током студија науче понешто из педагогије, а у школу су дошли случајно, трагајући за послом. Себе виде искључиво као преносиоце знања.
Неки први пут улазе у учионицу из студентске клупе, и не знају да ли треба да буду другари са ученицима како би им они поверовали да су, иако са супротне стране катедре, ипак на њиховој страни. И онда долази до конфузије јер они који носе дневник у рукама имају и друге обавезе и одговорности.
Често срећемо и наставнике  који су претерано самокритични и строги према себи. Они се стално преиспитују - да ли су довољно труда уложили, да ли је требало другачије, да ли је могло боље и често се осећају кривим за (не)успех ученика.
И сами родитељи, тражећи чаробну формулу за васпитање деце, оправдавајући своју немоћ често за неуспех окривљују наставнике.
 На путу одрастања тинејџери виде родитеље и наставнике као препреке.
У исто време, иако су у годинама када то неће признати, имају и потребу да их важне одрасле особе схвате, подрже и прихвате.
Наставник и одељењски старешина могу бити особа од поверења, одрасла особа којој ће адолесценти веровати.
Наставник треба да подржи ученике у покушају да разумеју своја осећања и осећања других људи.
Да прихвате осећања и изађу на крај с њима. Наставник мора да се труди да изгради однос са ученицима, да пажљиво комуницира са
њима и да им помогне да науче да комуницирају. Мора да зна да решава конфликте са њима и међу њима. Мора да их научи да сарађују,
решавају проблеме, управљају учењем, да их науче да доносе одлуке и преузимају одговорност за свој живот.
Кроз свакодневни живот у школи и ситуације у учионици наставници имају прилику да се и сами развијају и да подрже и подстакну развој животних вештина код ученика.
Од наставника се много очекује, и то с различитих страна и изложени су великим притисцима.
Као наставник у учионици сте стално на испиту.
Ако убедите адолесценте да од вас могу добити нешто значајно, нешто што ће им користити у животу положили сте испит.
Извор:

Школа мора сачувати утицај на ученике

Стил понашања наставника и њихови облици утицаја на ученике

Пратимо рад наших бивших ученика

ФИНАЛЕ НАЦИОНАЛНОГ ТАКМИЧЕЊА У СИМУЛАЦИЈИ КРИВИЧНОГ ПОСТУПКА
 биће одржано у недељу, 18. октобра са почетком у 13 сати на Правном факултету у Нишу. http://www.prafak.ni.ac.rs/
Ово су наши бивши ученици који су учествовали на такмичењу као студенти Правног факултета. 
Са ученицима је и (некада ментор) увек подршка - професорка Слободанка Стаменковић.

Сазнајемо од професорке Слободанке Стаменковић да су наши бивши ученици, сада студенти, чланови различитих такмичарских екипа и да су се одлично показали. 
На овом такмичењу: "Екипа Правног факултета из Ниша је освојила 1. место.
У екипи је била Анђела Савић из мог одељења, а на неком нашем школском такмичењу је била најбољи бранилац."

Победник такмичења је екипа студената Правног факултета Универзитета у Нишу, 
наши најуспешнији бивши ученици су 
Анђела Савић у улози сведока, члан екипе Правног факултета - I место
и Андрија Ђорђевић у улози тужиоца, члан првопласиране екипе судијских приправника - (Некада одлични ученици наше школе, образовног профила правни техничар, одељење IV 4, одељењски старешина професор Слободанка Стаменковић) 

наша бивша ученица ДРЖИ ПЕХАР!
наш бивши ученик ДРЖИ ПЕХАР!
Занимљивости:
Погледајте такмичење из 2019. 
Правно-пословна школа Ниш је организатор и домаћин
Републичког такмичења из Основа правних поступака
под називом
,,Симулација судског процеса'',
 - неки ће се подсетити 
а некима ће можда бити подстицај да се и сами опробају у томе
када се створе услови.

петак, 16. октобар 2020.

Пројекат СУПЕР ШКОЛА


Сарадња са Унијом средњошколаца Србије (УНСС) и  Националном асоцијацијом родитеља и наставника Србије (НАРНС)

Пројекат

Програм јачања капацитета ученичких парламената –  „Супер школа!“

Нови ПРОЈЕКАТ у нашој школи у који ће бити укључен Ученички парламент представљен је ученицима, представницима Ученичког парламента уз присуство професора.

Координатори: 

Биљана Илић

Селена Вуковић

 Милош Петровић 

Помоћници директора:

Марина Дулић Љубисављевић

Душан Зоговић

Стручни сарадник-психолог

 Јелена Младеновић


Присутни ученици:

Јована Златковић III 6,   Михајло Костић I 4,

 Петар Ђурковић II 5,   Милица Стаменковић II 4,

Андреј Перовић IV 4,    Јелена Михајловић II 6

   Дражен Зацеро, координатор програма за развој ученичких парламената је добро упознат са радом УП ППШН и користио је сваку прилику да резултате тог рада и похвали. 

Упознао је присутне са планираним пројектним активностима.

 У Пројекту постоји  отвореност за идеје и предлоге ученика и запослених.

Фотографије са састанка објављене су на школском блогу и фејсу школе https://www.facebook.com/ppskolanis. Актуелна ситуација са корона вирусом диктираће време реализације предвиђених активности.


Ученички парламент Право-пословне школе Ниш

https://www.instagram.com/pps_nis/?hl=sr